Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­XV  PUCHAR  ZIEMI  LUBELSKIEJ

28 kwietnia - 4 maja 2018 roku

FIRLEJ, Hotel "Imperium"

TURNIEJ  ZALICZANY  JEST  DO  RANKINGU  ŚWIATOWEGO

Komunikat organizacyjny

Wyniki / results


 20.04.2018

W SZCZYRKU BEZ MEDALU


Józef Bajdak (Hetman Lublin) zajął szóste miejsce podczas rozegranych w Szczyrku Mistrzostw Polski Seniorów Starszych w Warcabach Stupolowych.

Prawo gry przysługiwało zawodnikom, którzy ukończyli 50 lat.

Zwyciężyli faworyci. Wygrał mistrz Polski open z 1987 roku mf Piotr Paluch (Unia Horyniec-Zdrój) przed am Andrzejem Słapińskim (100 gram Warszawa) oraz mistrzem Polski open z 1994 roku mf Stanisławem Urbankiem (Złote Piony Bielawa). Trójka zwycięzców uzyskała w 7 partiach po 11 pkt. Punkt mniej miał czwarty na mecie mistrz Polski open z 1988 i 1989 roku mf Leon Mikulicz (Admirał Szczecin). Piaty był Zenon Wesołowski (Lokator Gniezno) - 9 pkt.

Józef Bajdak wygrał trzy partie, dwie zremisował i dwie przegrał (ze Słapińskim i z Urbankiem).

Nasz zawodnik uzbierał 8 pkt i zajął lokatę zgodną z posiadanym numerem startowym (6), czyli niby w normie, ale apetyty były przed startem nieco większe.

Wśród 17 weteranów znaleźli się też dwaj przedstawiciele środowiska osób słabowidzących.

Udany występ zaliczył Edward Twardy (Sudety Kłodzko), który zremisował m. in. z Bajdakiem i Mikuliczem i uplasował się na wysokim, 7 miejscu.

Nieco słabiej wypadł debiutujący w tej imprezie Jan Biskupski (Zryw Słupsk) - 14 miejsce (6 pkt).

Wśród kobiet najlepsza okazała się, nie po raz pierwszy zresztą, Justyna Borkowska (Lokator Gniezno), która wyprzedziła Teresę Jóśk (Struga Marki) i Wiolettę Flisikowską (Zuch Rychlik).

L.S.15.04.2018

PEWNY AWANS BARBARY WÓJCIK


We Władysławowie zakończył się półfinałowy turniej XXII Mistrzostw Polski Kobiet Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.

W stawce 39 zawodniczek znalazły się dwie warcabistki Hetmana Lublin - Barbara Wójcik i Halina Jasińska.

Walczono o 9 przepustek do majowego finału, który odbędzie się również nad Bałtykiem - w Ustce.

Z naszych zawodniczek cel osiągnęła tylko, rozstawiona z nr 1, Barbara Wójcik. Jej awans ani przez moment nie był zagrożony. Basia poniosła w turnieju jedną porażkę (w 4 rundzie z późniejszą zwyciężczynią zawodów Władysławą Jakubaszek), trzy partie zremisowała a pozostałe pięć wygrała. Z dorobkiem 13 pkt uplasowała się na 3 miejscu za Jakubaszek i Grażyną Skonieczną.

Nie powiodło się natomiast Halinie Jasińskiej, która rozpoczęła turniej od derbowej porażki z Basią. Później nie było lepiej i Halina w żadnym momencie turnieju nie zbliżyła się nawet do strefy gwarantującej awans. Na plus wyszła dopiero po 7 rundzie, po wygranej z Czesławą Łazuką. Zwycięstwa w ostatnich dwóch partiach mogłyby dać jej jeszcze promocję, ale zdobyła w nich tylko 1 pkt i marzenia o finale musi odłożyć co najmniej o rok. We Władysławowie zajęła dopiero 22 miejsce (9 pkt).


Oto zawodniczki, które wywalczyły awans do finału:


!. Władysława Jakubaszek (14 pkt), 2. Grażyna Skonieczna (13), 3. Barbara Wójcik (13), 4. Teresa Bonik (12), 5. Irena Wnuk (12), 6. Alina Renkowska (12), 7. Teresa Borowiec (12), 8. Barbara Wentowska (12, 9. Dorota Szela (11).


Zawodniczkami rezerwowymi są w kolejności:


Barbara Gołębiowska - Fryga, Barbara Kacprzak, Anna Pilipczuk, Elżbieta Cis, Urszula Lauferska, Maria Paduszyńska i Hanna Maćkowiak.


Największą niespodzianką in plus jest awans nieaktywnej w ostatnich latach Aliny Renkowskiej. O sporym niepowodzeniu mogą natomiast mówić: czwarta w ubiegłorocznym finale Barbara Kacprzak a także niemal "etatowe" finalistki - Barbara Gołębiowska-Fryga i Maria Górzna.


Półfinałowe zawody sędziował Jan Kotek z Lublińca.

Wyniki półfinału

L.S.


Przed nami XV Edycja Pucharu Ziemi Lubelskiej w Warcabach Stupolowych.


Oto dotychczasowi laureaci Pucharu Ziemi Lubelskiej:

 Rok  I miejsce
 II miejsce
 III miejsce
 2004  Michał CZARSKI
 Krzysztof FURTAK
 Wiesław POPIOŁEK
 2005  Józef BAJDAK
 Michał CZARSKI
 Jerzy DYĆ
 2006  Michał SZCZYBYŁO
 Ryszard ROMASZEWSKI
 Leszek STEFANEK
 2007  Leszek STEFANEK
 Marek HOROWSKI
 Tomasz MARCZUK
 2008  Leszek STEFANEK
 Magdalena SZCZYBYŁO
 Józef BAJDAK
 2009  Jiri SYSEL (Czechy)
 Władysław DALIGA
 Józef TOŁWIŃSKI
 2010  Tomasz MARCZUK
 Marek HOROWSKI
 Zenon SITARZ
 2011  Tomasz MARCZUK
 Andrzej SOSNOWSKI
 Józef BAJDAK
 2012  Tomasz MARCZUK
 Roman LICKIEWICZ
 Leszek STEFANEK
 2013  Józef BAJDAK
 Ewa WIECZOREK
 Leszek STEFANEK
 2014  Wiktor CZYŻ (Białoruś)
 Martin BANASZEK
 Wojciech WOŁCZAK
 2015  Petra DUSKOVA (Czechy)
 Ryszard ROMASZEWSKI
 Józef BAJDAK
 2016  Bogdan BAŃKOWSKI
 Tomasz MARCZUK
 Jakub GAZDA
 2017  Roep BHAWANIBHIEK (Holandia)
 Leszek STEFANEK
 Marcin WOCIAL25.03.2018

 

 AWANS  WARCABISTÓW  HETMANA


Pełnym sukcesem zakończyła się wyprawa Michała Czarskiego i Krzysztofa Furtaka do Krynicy-Zdroju. W rozegranym tradycyjnie w pensjonacie Gaborek półfinałowym turnieju XXII Indywidualnych MP NiS nasi warcabiści wypadli bardzo dobrze i obaj uzyskali awans do 12-osobowego finału, który w maju odbędzie się w Ustce.

Tym razem obyło się bez większej dramaturgii i zawodnicy Hetmana osiągnęli cel dosyć pewnie, co nie znaczy, że obyło się bez emocji. W takich wyrównanych turniejach nikt nie ma łatwo i nawet faworyci muszą się solidnie napocić, by nie zawieść siebie i swoich kibiców.

Czarski i Furtak po piątej z dziewięciu rund mieli już dwa plusy i mogli w miarę spokojnie kontrolować sytuację. Wcześniej ponieśli po jednej porażce. Obaj - w 3 rundzie. Czarski uległ w niej Andrzejowi Jagiele a Furtak nie sprostał Bernardowi Olejnikowi.

Przed ostatnią rundą Michał potrzebował punktu z grającym o awans Zenonem Sitarzem, natomiast Krzysztof grał ze swym imiennikiem Pichlakiem i przy remisie obaj zachowywali szanse, ale nie mogli być do końca pewni swego.

Ostatecznie wszystko zakończyło się po naszej myśli. Michał wygrał swą partię, co w efekcie zapewniło mu drugie miejsce w turnieju a Krzysztof zremisował i zdołał utrzymać się "nad kreską", zajmując ostatnie premiowane awansem - 9 miejsce. Tuż za nim finiszował Pichlak, który jeszcze przed rundą miał od naszego zawodnika korzystniejsze wartościowanie. Zawodnik Jutrzenki Częstochowa ma jednak duże szanse na udział w finale, gdyż Ewa Wieczorek, która zajęła 8 lokatę, zagra zapewne w finale kobiecym, zwalniając automatycznie miejsce pierwszemu rezerwowemu.


Przebieg półfinału był raczej zgodny z oczekiwaniami i nie zanotowano większych niespodzianek

Za taką można uznać chyba tylko awans Mirka Mirynowskiego (bez porażki w całym turnieju!), ale i on zna już smak udziału w finale.

Niespodzianki in minus to niewątpliwie brak awansu takich zawodników, jak Ryszard Suder, Zenon Sitarz (aż 4 porażki!), Tomasz Kuziel czy Mirosław Grabski.

Niewiele zabrakło do awansu wicemistrzowi Polski sprzed 20 lat Ryszardowi Pawłowskiemu. Warcabista Kormorana Giżycko jeszcze po 7 rundzie zajmował 3 lokatę, ale po porażce w kolejnym pojedynku z Jagiełą potrzebował do pełni szczęścia dwóch punktów w partii z Grabskim. Niestety, dla niego, zdobył tylko jeden...


Oto zawodnicy, którzy awansowali do finału:

1. Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl) - 14 pkt, 2. Michał Czarski (Hetman Lublin) - 12 ,

3. Mikołaj Fiedoruk (Victoria Białystok) - 12, 4. Józef Tołwiński (Victoria Białystok) - 11, 5. Mirosław Mirynowski (Zryw Słupsk) - 11, 6. Bernard Olejnik (Warmia i Mazury Olsztyn) - 11, 7. Ryszard Biegasik (Victoria Białystok) - 11, 8. Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) - 11, 9.Krzysztof Furtak (Hetman Lublin) - 11.


Skład finału uzupełnią medaliści z roku ubiegłego: Leszek Stefanek (Hetman Lublin), StanisławJędrzycki (Sudety Kłodzko) i Edward Twardy (Sudety Kłodzko).


Zawodnicy rezerwowi:

10. Krzysztof Pichlak (Jutrzenka Częstochowa) - 11 pkt, 11. Ryszard Pawłowski (Kormoran Giżycko) - 11, 12. Ryszard Suder (Warmia i Mazury Olsztyn) - 11, 13. Mirosław Grabski (Jantar Gdańsk) - 10, 14. Wacław Morgiewicz (Victoria Białystok) - 10, 15. Zenon Sitarz Podkarpacie Przemyśl) - 10, 16. Jerzy Czech (Cross Opole) - 10, 17. Tomasz Kuziel (Łuczniczka Bydgoszcz) - 10.

Startowało 37 zawodników. Sędziował Leszek Łysakowski.

Normy na kandydata na mistrza wypełnili: Bernard Olejnik (druga norma), Mirosław Mirynowski i Krzysztof Furtak.

Od 1 kwietnia Krzysztof Furtak będzie już posiadaczem I kategorii warcabowej.

Bliski uzyskania tytułu kandydata na mistrza jest Michał Czarski. Brakuje mu "tylko" 13 pkt rankingowych.

Wyniki półfinału

L.S.05.03.2018

 

SKUTECZNY FINISZ JÓZEFA BAJDAKA


Józef Bajdak został zwycięzcą zakończonej w sobotę, 3 marca 2018 roku, XIV Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych.

Przed ostatnim turniejem cyklu zawodnik Hetmana Lublin zajmował drugą lokatę (o 3 pkt za Marcinem Wocialem). Wydawało się jednak, że największe szanse na końcowy triumf ma zwycięzca poprzednich dwóch turniejów Wojciech Wołczak, któremu wystarczyło zajęcie 3 miejsca w ostatnich zawodach, by postawić kropkę nad „i”.

Wołczak dwukrotnie zajmował w Grand Prix Wilkołaza drugie miejsce (w 2014 i 2017 roku) i teraz liczył na wygraną. Szansę miał do ostatniej rundy sobotniego turnieju, kiedy to w bezpośrednim starciu zmierzył się z Bajdakiem. Nasz warcabista był w tym momencie samodzielnym liderem (11 pkt) i wyprzedzał Wołczaka oraz Wiktora Nesteraka (obaj po 10 pkt). Po 9 pkt mieli: Łukasz Malec oraz dwaj zawodnicy Hetmana – Leszek Stefanek i Michał Czarski.

Bajdak, któremu szczęście sprzyjało w tym turnieju wyjątkowo, pokonał swego rywala. Tym samym zapewnił sobie zwycięstwo w turnieju a także, co najważniejsze, w całym cyklu. Porażka zepchnęła Wołczaka aż na szóste miejsce i w generalce po raz trzeci musiał zadowolić się drugą lokatą.

W ostatniej rundzie Nesterak wygrał z Czarskim, zajmując w sobotę drugie miejsce a Stefanek pokonał Malca i finiszował na 3 miejscu. Dotychczasowy lider Grand Prix, prowadzący od pierwszego turnieju, trzeci raz z rzędu uplasował się na 4 miejscu, co ostatecznie w generalce dało mu 3 lokatę.

Niewiele zabrakło do podium w końcowej klasyfikacji Leszkowi Stefankowi. Szansę stracił praktycznie w 5 rundzie, ulegając … Bajdakowi.

W XIV Edycji Grand Prix Wilkołaza wystartowała rekordowa liczba 65 osób.

Wśród nich znalazło się zaledwie 4 zawodników Hetmana Lublin. Sekcja warcabowa Hetmana zrzesza 25 zawodników z licencją PZWarc. Doprawdy trudno zrozumieć absencję na turniejach w Wilkołazie przynajmniej kilku z nich (np. Krzysztofa Furtaka czy Barbary Wójcik).

Dla porównania – w bieżącej edycji GP wystąpiło 19 osób z Baszni Dolnej, 16 osób ze Starego Dzikowa, 10 osób z Oleszyc. Młodzi zawodnicy z Podkarpacia mogą być przykładem ambicji i zaangażowania dla naszych „gwiazd” (chociaż powinno być chyba akurat odwrotnie).


Bezpośrednio po ostatniej rundzie sobotniego turnieju rozegrane zostały towarzyskie zawody drużynowe z udziałem 4 drużyn - jednej z Lubelszczyzny oraz trzech z Podkarpacia.

Najlepsza okazała się drużyna z Baszni Dolnej prowadzona przez gościnnie w niej występującego Marcina Wociala.


Oto czołówka turnieju nr 4/4:

1. Józef Bajdak (Hetman Lublin) - 13 pkt, 2. Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) - 12, 3.Leszek Stefanek (Hetman) - 11, 4. Marcin Wocial (Diagram Mińsk Maz.) - 10, 5. Anna Grodecka (Diagram) - 10, 6. Wojciech Wołczak (Czarni Oleszyce) - 10, 7. Tobiasz Weber (Libero Basznia Dolna) - 10, 8. Łukasz Malec (Libero) - 9, 9. Kinga Krzych (Libero) - 9, 10. Paweł Malarczyk (Hetman) – 9, 11. Michał Czarski (Hetman) – 9, 12. Dawid Siteń (Libero) – 9.

W turnieju zagrało 48 osób, co jest rekordem frekwencji w turniejach GP.


Na podium w klasyfikacji generalnej stanęli reprezentanci trzech województw:

lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.


Oto czołowa dziesiątka XIV Edycji Grand Prix Wilkołaza:

1. Józef BAJDAK (Hetman Lublin) - 135 pkt

2. Wojciech WOŁCZAK (Czarni Oleszyce) - 128

3. Marcin WOCIAL (Diagram Mińsk Maz.) - 120

4. Leszek STEFANEK (Hetman Lublin) - 118

5. Anna GRODECKA (Diagram Mińsk Maz.) - 106

6. Łukasz MALEC (Libero Basznia Dolna) - 94

7. Wiktor NESTERAK (Unia Horyniec-Zdrój) - 90

8. Tobiasz WEBER (Libero Basznia Dolna) - 75

9. Dawid SITEŃ (Libero Basznia Dolna) - 71

10. Michał CZARSKI (Hetman Lublin) – 70

15. Paweł MALARCZYK (Hetman Lublin) – 63Medaliści Mistrzostw Gminy Wilkołaz:

1. Paweł Malarczyk (Wilkołaz Pierwszy), 2. Mieczysław Fac (Pułankowice), 3. Hubert Samolej (Wilkołaz Pierwszy)


Pozostali laureaci:

Najlepsza kobieta: Anna Grodecka (Diagram Mińsk Mazowiecki)

Najlepszy zawodnik do lat 16: Dawid Mańczak (Libero Basznia Dolna)

Najlepszy zawodnik do lat 13: Łukasz Malec (Libero Basznia Dolna)

Najlepszy zawodnik do lat 10: Filip Kalmuk (Czarni Oleszyce)Podczas uroczystego zakończenia XIV Edycji Grand Prix wyniki ogłosił sędzia cyklu Grand Prix Konrad Bieżyca z Lublina, arbiter klasy państwowej.

Puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczali: w imieniu wójta gminy Wilkołaz Pawła Głąba - Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Lisiecki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkołazie Karol Nagajek. Obecny był Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego, czołowy działacz warcabowy kraju, Jan Artymowicz.

Wszyscy uczestnicy Grand Prix otrzymali pamiątkowe medale.

1.JPG

Józef Bajdak (z prawej) w zwycięskiej partii z Wojciechem Wołczakiem.

11_3.jpg

Pojedynki ostatniej rundy.

111_1.jpg

Paweł Malarczyk po raz ósmy został mistrzem gminy Wilkołaz.

222_2.jpg

Laureaci XIV Grand Prix. Od lewej - W. Wołczak, J. Bajdak, M. Wocial.

Wyniki turnieju 4/4

Klasyfikacja końcowa GP

Galeria zdjęć

L.S.

 12.02.2018

 

GRAND PRIX WILKOŁAZA - TURNIEJ NR 3


W sobotę, 10 lutego 2018 roku, rozegrany został trzeci turniej XIV Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych.

Wystartowały 44 osoby (wyrównany rekord frekwencji), w tym trzech warcabistów Hetmana Lublin: Józef Bajdak, Leszek Stefanek i Michał Czarski.

Turniej, jak zawsze w Wilkołazie, rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

Po 3 rundach komplet punktów mieli na koncie: Wojciech Wołczak, Marcin Wocial i Leszek Stefanek. W 4 rundzie Wocial zremisował ze Stefankiem a Wołczak wygrał z Anną Grodecką i objął samodzielne prowadzenie, którego nie oddał już do końca, odnosząc drugie z rzędu zwycięstwo w cyklu . Drugie miejsce zajął w sobotę Józef Bajdak. Po porażce w 3 rundzie z Wocialem zdołał odrobić straty. W 5 rundzie odniósł ważne zwycięstwo ze Stefankiem.

Na trzecim miejscu ukończyła zawody Anna Grodecka. Medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Kobiet w finałowej rundzie pokonała kolegę klubowego Marcina Wociala. Ten ostatni finiszował na 4 miejscu, ale utrzymał prowadzenie w cyklu. Nieznacznie wyprzedza on Józefa Bajdaka oraz Leszka Stefanka, ale wydaje się, że w najlepszej sytuacji znajduje się triumfator dwóch turniejów Wołczak, który w pierwszym turnieju nie wystąpił. Do klasyfikacji liczą się trzy najlepsze wyniki każdego zawodnika. W przypadku udziału we wszystkich czterech zawodach, najsłabszy wynik podlega odrzuceniu.


Oto czołówka turnieju nr 3/4:


1. Wojciech Wołczak (Czarni Oleszyce) - 12 pkt, 2. Józef Bajdak (Hetman Lublin) - 11, 3. Anna Grodecka (Diagram Mińsk Mazowiecki) - 11, 4. Marcin Wocial (Diagram) - 10, 5.Leszek Stefanek (Hetman) - 10, 6. Michał Czarski (Hetman) - 10, 7. Dawid Mańczak (Libero Basznia Dolna) - 10, 8. Łukasz Malec (Libero) - 10, 9. Łukasz Wocial (Diagram) - 9, 10. Dawid Siteń (Orzeł Lubaczów) - 9.


Czołówka po 3 turniejach:


1. Marcin Wocial - 120 pkt, 2. Józef Bajdak - 117, 3. Leszek Stefanek - 111, 4. Anna Grodecka - 97, 5. Wojciech Wołczak - 97, 6. Łukasz Malec - 92, 7. Łukasz Wocial - 69, 8. Patryk Żak - 64, 9. Tobiasz Weber - 63, 10. Mieczysław Fac - 54, 11. Dawid Siteń - 51, 12. Michał Czarski - 49.

... 17. Paweł Malarczyk - 39.

Sklasyfikowano 61 osób.

Ostatni turniej cyklu odbędzie się 3 marca 2018 roku.

1_9.jpg

Pojedynki pierwszej rundy. Na pierwszym planie: Józef Bajdak gra z Julią Kalmuk.

5_2.jpg

Leszek Stefanek w partii z byłą zawodniczką Hetmana Lublin Emilią Bober.

2_9.jpg

Michał Czarski (z prawej) w zwycięskiej partii z Mieczysławem Facem.


L.S.

15.01.2018

 

W WILKOŁAZIE CORAZ CIEKAWIEJ


W sobotę, 13 stycznia 2018 roku, w Wilkołazie odbył się drugi turniej XIV Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych.

W zawodach wzięły udział 44 osoby. Ustanowiony został tym samym rekord frekwencji imprezy.

Tyle samo uczestników zagrało też w ubiegłorocznych otwartych mistrzostwach powiatu kraśnickiego.

Lubelski Hetman reprezentowało tylko 4 warcabistów: Józef Bajdak, Michał Czarski oraz mieszkający w Wilkołazie Paweł Malarczyk i Leszek Stefanek.

Po raz pierwszy gościliśmy przedstawicieli niedawno powstałego klubu warcabowego ze Starego Dzikowa w woj. podkarpackim (Sekcja Warcabowa Stowarzyszenia "Pomóżmy Razem"). To młodzi zawodnicy szkoleni przez samego prezesa Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego - Jana Artymowicza, który przyjechał do Wilkołaza z kilkunastoma swoimi podopiecznymi. Mimo krótkiego stażu zawodnicy tego klubu zdążyli już odnieść wiele sukcesów nawet na arenie ogólnopolskiej (m. in. medale w mistrzostwach Polski w kategorii do lat ośmiu).


Rywalizacja o Wielką Nagrodę Wilkołaza nabiera rumieńców. Do walki o czołowe lokaty włączyli się kolejni warcabiści.

Po raz pierwszy w tej edycji zagrał Wojciech Wołczak (Czarni Oleszyce) i od razu zainkasował pełną pulę, wygrywając turniej. Tuż za nim uplasował się debiutujący w Wilkołazie Łukasz Wocial (Diagram Mińsk Mazowiecki), brat Marcina, lidera Grand Prix. Na trzecim miejscu finiszował Leszek Stefanek (Hetman Lublin). W porównaniu z inauguracyjnym turniejem na podium znaleźli się zatem trzej nowi zawodnicy.


Po 4 rundach sobotnich zawodów z kompletem punktów prowadzili Wojciech Wołczak i Łukasz Wocial. W kolejnej zremisowali ze sobą. W przedostatniej rundzie Wołczak pokonał Marcina Wociala a Łukasz Wocial zremisował z Wiktorem Nesterakiem.

W ten sposób przed decydującymi pojedynkami samodzielne prowadzenie objął Wołczak (11 pkt). Po 10 pkt uzbierali: Ł. Wocial, Bajdak, Nesterak i Filip Kalmuk. 9 pkt miał na koncie Stefanek.

W ostatniej rundzie spotkali się: Bajdak z Wołczakiem, Ł. Wocial z Kalmukiem a Nesterak ze Stefankiem. Zwycięzcy tych partii - Wołczak, Wocial i Stefanek - jak się okazało, zapewnili sobie miejsce na podium.


Zwycięzca grudniowych zawodów - Marcin Wocial - zajął w sobotę 4 miejsce, ale zdołał utrzymać prowadzenie w cyklu wskutek potknięć jego najgroźniejszych rywali ( wicelider Józef Bajdak zajął dopiero 6 lokatę a Łukasz Malec - dziesiątą).

Wyniki turnieju nr 2 sprawiły, że poszerzyło się grono kandydatów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu.

Wydaje się, że realne szanse na końcowy triumf zachowuje piątka zawodników. Oprócz lidera Marcina Wociala są to: Wołczak, Ł. Wocial, Stefanek i Bajdak.

Trudno będzie powtórzyć sukces ubiegłorocznemu zdobywcy Grand Prix Wiktorowi Nesterakowi, który ponownie zakończył turniej porażką i zwiększył poniesione w grudniu straty do czołówki.


Smaczku rywalizacji dodaje dzielna postawa „młodych wilczków” z Podkarpacia, którzy coraz częściej dobierają się do skóry rutyniarzom. Najboleśniej przekonał się o tym w sobotę Michał Czarski, przegrywając w końcowych dwóch rundach (!) z 9-letnim Filipem Kalmukiem i z 12-letnim Tobiaszem Weberem. Ten ostatni zremisował ponadto z Leszkiem Stefankiem i Marcinem Wocialem!


Turniej nr 3 odbędzie się 10 lutego. Po nim zostanie wyłoniona czołowa „30” zawodników tegorocznej edycji GP. W ostatnim turnieju cyklu (3 marca) zagrać może oczywiście każdy, ale pozostali zwodnicy powalczą jedynie o miejsca od 31 w dół (w klasyfikacji końcowej).


Oto czołowa „10” turnieju nr 2/4:

1. Wojciech Wołczak (Czarni Oleszyce) – 13 pkt, 2. Łukasz Wocial (Diagram Mińsk Maz.) - 12 , 3. Leszek Stefanek (Hetman Lublin) – 11, 4. Marcin Wocial (Diagram) – 10, 5. Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) – 10, 6. Józef Bajdak (Hetman) – 10, 7. Tobiasz Weber (Libero Basznia Dolna) – 10, 8. Filip Kalmuk (Czarni) – 10, 9. Anna Grodecka (Diagram) – 9, 10. Łukasz Malec (Libero) – 9...

...13. Michał Czarski – 8 , 16. Paweł Malarczyk – 8,


Czołówka po 2 turniejach (w nawiasie zajęte miejsca):

1. Marcin Wocial – 84 pkt (1, 4), 2. Leszek Stefanek – 77 (4, 3), 3. Józef Bajdak – 74 (2, 6), 4. Łukasz Malec – 65 (3, 10), 5. Anna Grodecka – 56 (6, 9) , 6. Patryk Żak – 50 (5, 15) , 7. Wojciech Wołczak – 49 (-, 1), 8. Tobiasz Weber – 47 (12, 7), 9. Wiktor Nesterak – 46 (17, 5), 10. Łukasz Wocial – 44 (-, 2)...

...12. Paweł Malarczyk – 39 (9, 16), 24. Michał Czarski (-, 13).

Sklasyfikowano 52 zawodników.


Sędzią cyklu GP jest Konrad Bieżyca z Lublina.


Do końcowej klasyfikacji zaliczane są trzy najlepsze turnieje każdego zawodnika.

111.jpg

Wojciech Wołczak (z prawej) pokonał lidera GP Marcina Wociala.

112.jpg

Michał Czarski, mimo ambitnej postawy, nie sprostał 9-letniemu Filipowi Kalmukowi.

113.jpg

W sobotę padł rekord frekwencji w Grand Prix Wilkołaza. Zagrały 44 osoby.

Wyniki turnieju nr 2/4

L.S.


 

02.01.2018

PODSUMOWANIE 2017 ROKU


Rok 2017 przyniósł warcabistom Hetmana Lublin kolejne sukcesy.W Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących zdobyliśmy dwa medale.


Mistrzem Polski został po raz trzeci Leszek Stefanek.

Złoty medal Drużynowych MP po raz czwarty zdobył Hetman Lublin

(w składzie: Barbara Wójcik, Michał Czarski, Krzysztof Furtak i Leszek Stefanek).


Dotychczas w turniejach rangi mistrzostw Polski Stowarzyszenia Cross warcabiści Hetmana Lublin zdobyli 30 medali (9 złotych, 15 srebrnych, 6 brązowych).


Leszek Stefanek zwyciężył w I Edycji Pucharu Świata Niepełnosprawnych, organizowanej przez Międzynarodowy Komitet Warcabowy Niepełnosprawnych (IDCD).

Ten sam zawodnik reprezentował Polskę na II Mistrzostwach Świata Niepełnosprawnych

w bułgarskim Kranewie. W grupie słabowidzących zajął tam 7 miejsce.


W roku 2017 nowym zawodnikiem sekcji warcabowej Hetmana został Tadeusz Pietrzykowski.

Już w swym pierwszym występie, w Częstochowie, zdobył on V kategorię warcabową.


Barbara Wójcik uzyskała tytuł kandydatki na mistrzynię (po wypełnieniu drugiej normy podczas Drużynowych MP NiS w Poddąbiu).


Leszek Stefanek w finale IMP NiS w Suwałkach wypełnił pierwszą normę arcymistrzowską.


Michał Czarski w finale IMP NiS w Suwałkach wypełnił drugą normę na kandydata na mistrza. Do tytułu brakuje mu już tylko odpowiedniego rankingu (2250). W turnieju finałowym zajął piąte miejsce i awansował do kadry narodowej Stowarzyszenia Cross.Ogółem zawodnicy Hetmana startowali w roku 2017 w 23 zawodach warcabowych różnej rangi.

Liczba osobo-startów wyniosła 56.

Przynajmniej jeden start zaliczyło 15 osób, w tym trzy osoby nieposiadające jeszcze licencji zawodniczej.

10 osób zagrało w turniejach zaliczanych do rankingu krajowego. Najwięcej partii rankingowych rozegrał Michał Czarski (38).

Największe zyski rankingowe (w porównaniu z rokiem ubiegłym) osiągnął Michał Czarski (+ 69 pkt). Ranking poprawili też: Krzysztof Furtak (+28), Leszek Stefanek (+23), Edward Wójcik (+20), Barbara Wójcik (+18), Józef Bajdak (+5), Bogdan Marszałek (+2) i Halina Jasińska (+1).

Nieznaczne straty zanotował jedynie Ryszard Jędrzejewski (- 11).


Na liście rankingowej A znajduje się 10 zawodników Hetmana Lublin, w tym 5 osób w pierwszej setce.

Trzy osoby znajdują się na liście B (rozegrały mniej niż 30 ocenianych partii).

Osiem osób jest na liście C (w ciągu ostatnich 3 lat nie rozegrały one żadnej partii rankingowej);

Cztery osoby nie posiadają jeszcze rankingu (rozegrały mniej niż 9 ocenianych partii).


Na dzień 1 stycznia 2018 roku licencję zawodniczą posiada 25 osób zrzeszonych w sekcji warcabowej Hetmana Lublin.

Starty 2017

Statystyki indywidualne

L.S.­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014 ­ ­

2015

2016

2017

­