Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­14.07.2017

 

POLSKA GRA OPEN - NIDZICA 2017


Na zamku krzyżackim w Nidzicy w dniach 6-12 lipca 2017 roku rozegrany został Międzynarodowy Otwarty Turniej w Warcabach Stupolowych – Polska Gra Open. Była to już 17 edycja tej imprezy, znanej wcześniej jako Turniej Ziemi Zawkrzeńskiej.

Zawody stanowiły jeden z głównych punktów programu obchodów Dni Nidzicy.

W tym roku Polska Gra Open była ponadto drugim z trzech etapów rywalizacji o Puchar Świata Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Międzynarodowy Komitet Warcabowy Niepełnosprawnych (IDCD). Stąd też obecność w Nidzicy sporej grupy zawodników reprezentujących kluby Stowarzyszenia Cross, z liderem PŚ Leszkiem Stefankiem (Hetman Lublin) na czele.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Tempo gry międzynarodowe – 80 minut na starcie + 1 minuta doliczana po każdym ruchu.

Wystartowało 78 osób z 9 krajów, w tym tak egzotycznych, jak Surinam, Tajlandia, Indonezja czy Chiny.

Faworytem był arcymistrz Aleksander Bułatow, ale nie on okazał się zwycięzcą zawodów. Najwyższy stopień podium zajął jego kolega z reprezentacji Białorusi Witalij Woruszyła, powtarzając sukces z roku ubiegłego. Znakomicie wypadł polski supertalent , niespełna osiemnastoletni MF Karol Cichocki (Olymp Błonie), który zajął drugie miejsce, rozdzielając na podium Białorusinów. Dla przypomnienia – Karol wygrał ten turniej dwa lata temu jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak (! ). Mając 10 lat, został w 2009 roku Mistrzem Polski Seniorów w grze błyskawicznej, co było wtedy nie lada sensacją.

Czwarte miejsce zajął w Nidzicy niepełnosprawny zawodnik z Łotwy – MF Janis Arinsh a piąte (ostatnie z nagradzanych) pochodzący z Tajlandii Holender Andrew Tjon A Ong.

Zwycięzca tegorocznego Pucharu Ziemi Lubelskiej Roep Bhawanibhiek zajął 7 miejsce.

Bardzo dobrze wypadł zawodnik Hetmana Leszek Stefanek, zajmując w silnej stawce 12 miejsce z dorobkiem 12 punktów (4 zwycięstwa, 4 remisy, 1 porażka). Dało mu to 3 miejsce wśród Polaków (za Karolem Cichockim i Filipem Kuczewskim) oraz drugie miejsce wśród niepełnosprawnych.

Tym samym Stefanek powiększył przewagę w klasyfikacji PŚ nad najgroźniejszymi rywalami.

W dwóch turniejach (Firlej i Nidzica) zgromadził 180 pkt i wyprzedza Wojciecha Woźniaka (125 pkt), Janisa Arinsha (100 pkt) i Jana Biskupskiego (96 pkt). Już tylko ta czwórka zachowała szanse na końcowy triumf w cyklu. O podium mogą powalczyć jeszcze - piąta Petronela Dapkiewicz (63 pkt) i szósty Krzysztof Pichlak (60 pkt).

Ostatni turniej odbędzie się we Lwowie w dniach 21-24 września 2017 roku. Zawody te również mają charakter otwarty. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie IDCD : www.idcd.online.

W PŚ sklasyfikowanych jest aktualnie 40 zawodników. Oprócz Stefanka pucharowe punkty zdobyli też inni zawodnicy lubelskiego Hetmana (wszyscy tylko w Firleju):

Michał Czarski (29 pkt), Edward Wójcik (11 pkt) i Halina Jasińska (5 pkt) .

Na liście jest też Jerzy Maśko z Ikara Lublin (2 pkt).

Turniej Polska Gra Open zawsze gromadzi na starcie liczne rzesze warcabistów z całego świata. Obsada też jest co roku bardzo mocna. Nic dziwnego,gdyż jest to impreza dosyć tania a ponadto obfituje w wiele dodatkowych atrakcji. W tym roku mieliśmy np. wycieczkę nad jezioro Omulew (500 ha powierzchni!), czy zwiedzanie zamku, Mogliśmy też obserwować turnieje rycerskie, wyścigi dam, pokazy ptaków myśliwskich, inscenizację palenia grodu itp., itd.

Z nadmiaru wrażeń nie wszystkim starczyło już sił , by wybrać się na wieczorne koncerty na rynku w Nidzicy takich zespołów jak Akcent (z Zenonem Martyniukiem) czy kultowego Lady Pank.

Organizacja zawodów to, jak zawsze główna zasługa ich pomysłodawcy, niestrudzonego Prezydenta IDCD, Leszka Pętlickiego.

Podczas ostatniego dnia turnieju gościł w Nidzicy, wręczając nagrody dla najlepszych, wiceprezydent IDCD Iwan Ilnicki z Ukrainy, który zapraszał serdecznie wszystkich na wrześniowy turniej do Lwowa.

Na koniec ciekawostka.

Na głównej stronie Polskiego Związku Warcabowego nie ukazała się ŻADNA informacja dotycząca zarówno turnieju w Firleju (98 grających – turniej zaliczany do rankingu światowego), jak i w Nidzicy (78 grających – turniej zaliczany do rankingu światowego).

Można natomiast przeczytać o tych turniejach np. na stronie Holenderskiego Związku Warcabowego (KNDB), chociaż Holendrów grało w obu turniejach tylko kilku a Polaków kilkudziesięciu.

Polski Związek Warcabowy nie dostrzegł tych turniejów. Czyżby planował zatem, jako słabowidzący, wstąpienie w szeregi Stowarzyszenia CROSS ???

IMG_2654.JPG

L. Stefanek w remisowej partii z Łotyszem P. Freidenfeldsem (foto A. Biadasiewicz)

pela.jpg

Liderka PŚ wśród kobiet - Petronela Dapkiewicz w partii z Katarzyną Pisarską.

wozn.jpg

Czołowi zawodnicy Pucharu Świata IDCD: W. Woźniak (z prawej) i J. Biskupski.

piatka.jpg

Od lewej: J. Arinsh (IV), A. Bułatow (III), W. Woruszyła (I), K. Cichocki (II), A. Tjon A Ong (V)

Wyniki turnieju w Nidzicy

L.S.


 

18.06.2017

KADRA  CROSS  W  PRADZE

W Pradze, w dniach 11-17 czerwca 2017 roku odbyła się 37 Edycja Złotej Pragi, turnieju zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Świata.

W zawodach tych wzięła udział po raz pierwszy kadra Stowarzyszenia CROSS. Warcabiści z naszego środowiska byli jedynymi w tym roku reprezentantami Polski.

W stawce 70 zawodników z 14 państw ( w tym tak egzotycznych, jak Curacao, Surinam czy Chiny) znalazło się aż 28 osób z tytułami międzynarodowymi.

Kadrę CROSS reprezentowali: Leszek Stefanek (Hetman Lublin), Edward Twardy (Sudety Kłodzko), Ewa Wieczorek, Józef Tołwiński i Mikołaj Fiedoruk (wszyscy Victoria Białystok).

Kierownikiem ekipy był Wacław Morgiewicz.

Nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony. Zagrali na miarę swoich możliwości, urywając punkty znacznie wyżej notowanym rywalom. Na szczególne pochwały  zasłużył Józef Tołwiński, który zaliczył chyba jeden z najlepszych występów w karierze. Turniej rozpoczął od remisu z silnym reprezentantem gospodarzy MI Vaclavem Kristą a zakończył wygranymi z Bartem Jonkerem (Holandia) i MF Raoulem Aliasem (Curacao).

Oto miejsca reprezentantów Polski w Pradze (po nazwisku w nawiasie numer startowy) :

30. Józef Tołwiński (60) - 10 pkt ( 3 zwycięstwa, 4 remisy, 2 porażki)

47. Leszek Stefanek (49) - 8 pkt (1-6-2)

49. Ewa Wieczorek (48) - 8 pkt (2-4-3)

53. Edward Twardy (61) - 8 pkt (2-4-3)

57. Mikołaj Fiedoruk (56) - 7 pkt (1-5-3)

Turniej wygrał Ewgenij Watutin (Białoruś) - 14 pkt. Drugi był Igor Kirzner (Ukraina) - 13 pkt. Trzecie miejsce zajął Chińczyk Li Zhenyu - 12 pkt.

Wśród kobiet triumfowała Olga Fiedorowicz (Białoruś) przed Wiktorią Motriczko (Ukraina ) i Paliną Petrusiową (Białoruś).

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

77.jpg

Kadra Cross w Pradze.

80.jpg

Ta młoda Chinka - Xue Qijuan - sprawiła sporo kłopotów nie tylko Polakom.

Wyniki turnieju

L.S.


22.05.2017

ZŁOTO  W  SUWAŁKACH !

Leszek Stefanek (Hetman Lublin) został Mistrzem Polski Stowarzyszenia Cross w warcabach stupolowych. Podczas turnieju finałowego XXI MP NiS rozegranego w Suwałkach zdobył w 11 partiach 16 pkt i wyprzedził zawodników Sudetów Kłodzko - Stanisława Jędrzyckiego (13 pkt) i Edwarda Twardego (12 pkt).

W finale zagrali też koledzy klubowi Stefanka - Michał Czarski (5 miejsce - 12 pkt) i Krzysztof Furtak (11 miejsce - 8 pkt).

W finale kobiecym wystąpiła tylko jedna reprezentantka naszego klubu -  Halina Jasińska. W gronie 27 zawodniczek uplasowała się na 13 miejscu (9 pkt w 9 partiach).

Leszek Stefanek był jednym z głównych faworytów finału i nie zawiódł. Rozpoczął od derbowego pojedynku z Michałem Czarskim. Walka trwała blisko 4 godziny i zakończyła  się podziałem punktów. Następnie, po wygranej z Krzysztofem Furtakiem i remisie ze Stanisławem Jędrzyckim, Stefanek popisał się serią czterech zwycięstw z rzędu, pokonując kolejno Ryszarda Sudera, Andrzeja Jagiełę, Ryszarda Biegasika (zaległa partia z drugiej rundy) oraz Mikołaja Fiedoruka. W ten sposób wypracował sobie po 7 rundach przewagę aż 4 punktów nad grupą pościgową i sprawa tytułu była praktycznie przesądzona. W końcówce pozostało tylko spokojnie kontrolować sytuację, co też i nastąpiło. Dla Stefanka to trzeci tytuł w karierze. Poprzednio triumfował w 2009 roku w Murzasichlu i w 2015 roku w Tucholi.

Michał Czarski początek turnieju miał niezbyt imponujący. Po remisach z kolegami klubowymi - Stefankiem i Furtakiem - przyszła trochę pechowa porażka z Jędrzyckim i dopiero udany finisz (wygrane z Twardym i Biegasikiem) zapewnił mu wysokie, piąte miejsce w tabeli i awans do kadry narodowej. Michał zyskał 18 pkt rankingowych oraz wypełnił pierwszą normę mistrzowską !

Krzysztof Furtak odniósł tylko jedno zwycięstwo (z Józefem Tołwińskim), co przy 4 porażkach dało mu dopiero jedenaste, przedostatnie miejsce w tabeli (podobnie jak przed rokiem).

Halina Jasińska dobrze wystartowała. Zremisowała m. in. z wielokrotnymi finalistkami MP - Marią Górzną, Joanną Malcer i Barbarą Kacprzak. Pierwszej porażki doznała dopiero w szóstej rundzie (kobiety grały 9-rundowym szwajcarem) z Petronelą Dapkiewicz. Nasza zawodniczka miała wielką szansę na osiągnięcie najlepszego wyniku w karierze, ale zaprzepaściła ją w ostatnich dwóch rundach po porażce z Hanną Maćkowiak oraz po remisie w ostatnim pojedynku z niżej notowaną Ewą Wójcik, czyli ... swą rodzoną siostrą. Wygrana dałaby jej ósme miejsce...

Wśród kobiet faworytka do zwycięstwa była jedna - Ewa Wieczorek. Zawodniczka Victorii Białystok wygrała zdecydowanie, oddając swym rywalkom tylko jeden punkt (remis z Joanną Malcer). Srebrny medal po raz pierwszy wywalczyła Ewa Grabska (Łuczniczka Bydgoszcz) a po brązowy krążek sięgnęła wreszcie "wiecznie czwarta" Petronela Dapkiewicz (Jaćwing Suwałki).

Turniej męski sędziował Mirosław Grabski a kobiecy Leszek Łysakowski. Koordynatorem imprezy w Suwałkach był Wacław Morgiewicz

Podczas uroczystego zakończenia mistrzostw obecny był , nagradzając medalistów, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Warcabowego Niepełnosprawnych (IDCD) Leszek Pętlicki.

Warto dodać, że w trakcie turnieju (dokładnie w piątek, 19 maja) Leszek Łysakowski, Wacław Morgiewicz i Michał Czarski udali się do Warszawy na uroczystość wręczenia nadanych  przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyży Zasługi. Leszek Łysakowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi a Wacław Morgiewicz i Michał Czarski - Srebrne. Całej trójce serdecznie gratulujemy!

1_3.jpg

Medaliści XXI MP NiS. Od lewej: S. Jędrzycki, L. Stefanek i E. Twardy.

2.jpg

Michał Czarski (z prawej) w pojedynku z Ryszardem Biegasikiem.

3_3.jpg

Krzysztof Furtak (z lewej) w partii z Andrzejem Jagiełą.

4.jpg

Halina Jasińska (z lewej) zremisowała m. in. z Barbarą Kacprzak.

Wyniki turnieju męskiego

Wyniki turnieju kobiecego

L.S.04.05.2017

ROEP  BHAWANIBHIEK  NAJLEPSZY  W  FIRLEJU


Holender Roep Bhawanibhiek zwyciężył w XIV Pucharze Ziemi Lubelskiej w Warcabach 100-polowych, który rozegrano w dniach 28 kwietnia - 4 maja 2017 roku w gościnnych salach Hotelu "Imperium" w Firleju koło Lublina. Drugie miejsce wywalczył Leszek Stefanek (Hetman Lublin) a trzecie Marcin Wocial (Diagram Mińsk Mazowiecki).

W zawodach zagrało aż 98 osób, w tym trzech Holendrów i dziesięcioro zawodników z Republiki Czeskiej.Tym samym pobity został, ustanowiony w roku ubiegłym, rekord frekwencji.

Warcabistów z Holandii gościliśmy po raz pierwszy, ale to właśnie oni wydawali się być głównymi faworytami turnieju ( numery 1-3 na liście startowej). Obok nich apetyty na czołowe miejsca mieli też z pewnością nasi południowi sąsiedzi - Petra Duskova i Lumir Gatnar oraz kilku polskich zawodników (m. in. Marcin Wocial, Ryszard Romaszewski, Roman Lickiewicz, Józef Bajdak i Leszek Stefanek).

Już początkowe rundy pokazały, że może być bardzo ciekawie. W pierwszym pojedynku zawodnik Hetmana Lublin Edward Wójcik sprawił nie lada sensację, remisując po dobrej grze z Ryszardem Romaszewskim, który już dwukrotnie stawał w Firleju na podium. W drugiej rundzie o podobnego kalibru niespodziankę postarał się Ryszard Walat (Podkarpacie Przemyśl), urywając punkt Marcinowi Wocialowi.

Po czterech rundach  kompletem punktów legitymował się już tylko tercet panów B. Byli to dwaj Holendrzy - MF Roep Bhawanibhiek i Bert Begeman oraz gracz Hetmana Lublin Józef Bajdak.

W kolejnej rundzie w derbach Holandii lepszy okazał się Roep. Bajdak trafił na Wociala i niestety poległ. Roep został samodzielnym liderem (10 pkt). O punkt ustępowali mu Marcin Wocial oraz Leszek Stefanek, który pokonał kolegę z kadry Cross Józefa Tołwińskiego.

Po piątej rundzie, w przerwie między dwoma fazami turnieju, odbył się tradycyjny bankiet, zwany skromnie "kolacją z oprawą muzyczną". Wszyscy, jak co roku, bawili się świetnie, ale prawdziwa zabawa była dopiero przed nami.

Następnego dnia (2 maja) nie było zbyt dużo czasu na odpoczynek po nocnych pląsach. Już na godzinę 9:30 wyznaczono rundę szóstą. Na pierwszych trzech stołach czekał nas mecz Polska - Holandia. W Dniu Święta Flagi Polacy nie pękli i zremisowali z trudnym przeciwnikiem 3:3! Stefanek podzielił się punktami z Roepem a Wocial z Begemanem. Największą niespodziankę sprawił świetnie dysponowany w tym turnieju Wojtek Woźniak. Mistrz Polski Niewidomych nie dał się pokonać znacznie wyżej notowanemu, pełnosprawnemu Janowi Terpstra.

Do czołowej trójki dołączył Ryszard Romaszewski po zwycięstwie z młodym Czechem Nicholasem Novelle.

Po południu - druga odsłona "meczu" z Holendrami i ... znowu remis. Romaszewski nie sprostał Roepowi, ale na wysokości zadania ponownie stanął Wojtek Woźniak, remisując z Begemanem. Bohaterem meczu został tym razem Wacław Morgiewicz, który po ładnej kombinacji pokonał Terpstrę.

Na dwie rundy przed końcem w komfortowej sytuacji znalazł się Roep (13 pkt), który dzięki remisowi Stefanka z Wocialem zwiększył przewagę nad peletonem do dwóch punktów.

Za  nim z 11 punktami znajdowali się Wocial, Stefanek, Morgiewicz i Bajdak (wygrał z bratem Marcina, Łukaszem Wocialem).

Decydujące pojedynki miały odbyć się w kolejny świąteczny dzień -  3 maja.

Rano drugi punkt urwał Roepowi Wocial. W derbach Hetmana Stefanek zmusił do kapitulacji "odwiecznego" rywala Bajdaka i zbliżył się do lidera na jeden punkt. Za Roepem i Stefankiem znalazło się 6 osób z 12 punktami: Wocial, Romaszewski, czeskie trio - Duskova, Gatnar i Novelle oraz niespodziewanie  Leszek Żygowski, który jako jedyny zdołał pokonać w tym turnieju Woźniaka.

W ostatniej rundzie czołowa ósemka między sobą rozstrzygnęła o kolejności miejsc na górze tabeli.

Roep musiał wygrać z Novelle aby być pewnym końcowego triumfu. Stefanek potrzebował wygranej z Żygowskim, żeby zająć drugi stopień podium. Obaj faworyci nie zaprzepaścili szansy i pewnie pokonali ostatnie przeszkody. Najciekawsza walka toczyła się o 3 miejsce. Gatnar grał z Romaszewskim a Duskova z Wocialem. Polacy doprowadzili do obiecujących pozycji, ale nie potrafili, niestety, zrealizować przewagi. Obie partie zakończyły się remisami i cała czwórka uzbierała po 13 pkt. Dołączył do niej jeszcze Bajdak po zwycięstwie z Walatem i o kolejności na miejscach 3 - 7 musiała rozstrzygnąć punktacja pomocnicza. Tym razem najwięcej szczęścia miał, pechowy zazwyczaj Wocial (pierwszy rezerwowy tegorocznego finału MP) i to on właśnie uzupełnił skład podium.

Oto czołowa "10" XIV Pucharu Ziemi Lubelskiej:

1. Roep Bhawanibhiek (Holandia) - 16 pkt, 2. Leszek Stefanek (Hetman Lublin) - 15 pkt, 3. Marcin Wocial (Diagram Mińsk Mazowiecki) - 13 pkt, 4. Lumir Gatnar (Czechy) - 13 pkt, 5. Józef Bajdak (Hetman Lublin) - 13 pkt, 6. Petra Duskova (Czechy) - 13 pkt, 7. Ryszard Romaszewski (UKS SW Jeziorany) - 13 pkt, 8. Jan Terpstra (Holandia) - 12 pkt, 9. Łukasz Wocial (Diagram Mińsk Mazowiecki) - 12 pkt, 10. Wojciech Woźniak (Jutrzenka Częstochowa) - 12 pkt.

Wśród kobiet najlepsza okazała się oczywiście Petra Duskova - 6 miejsce, 13 pkt. Wyprzedziła ona Helenę Poliniewicz (Podkarpacie Przemyśl) - 16 miejsce, 12 pkt. Trzecia była Petronela Dapkiewicz (Jaćwing Suwałki) - 33 miejsce, 10 pkt. Grały 33 kobiety, czyli ponad 33% uczestników.

Najlepszymi juniorami okazali się Czesi: Michal Vitek (12 lat, 17 miejsce) i Nicholas Novelle (14 lat, 18 miejsce). Najlepszą juniorką została również Czeszka - Frederikke Tomanova (13 lat, 39 miejsce).

Najstarszym zawodnikiem turnieju był Jan Samolej (DPS Popkowice) - 87 lat, 59 miejsce.

Najmłodsza uczestniczka to Sofia Sonia Iljinskaja (Czechy) - 9 lat, 56 miejsce.

Czołowi zawodnicy Stowarzyszenia Cross: 2. Leszek Stefanek, 10. Wojciech Woźniak, 13. Jan Biskupski, 14. Wacław Morgiewicz, 16. Helena Poliniewicz, 19. Leszek Żygowski, 20. Józef Tołwiński.

Hetman Lublin reprezentowany był przez zaledwie siedmioro zawodników.

Leszek Stefanek - zajął 2 miejsce - 15 pkt (6 zwycięstw, 3 remisy, 0 porażek)

Wicemistrz Polski NiS zanotował jeden z najlepszych występów w ostatnich latach. Sam nie spodziewał się tak dobrego wyniku. Przed turniejem miejsce na pudle wziąłby w ciemno.

Józef Bajdak - zajął 5 miejsce - 13 pkt (6-1-2)

Bardzo dobry start. Po 4 rundach - komplet punktów. Potem porażka z M. Wocialem i remis z Morgiewiczem. Walczył do końca, ale porażka ze Stefankiem pozbawiła go w praktyce szans na podium.

Michał Czarski - zajął 22 miejsce - 11 pkt (5-1-3)

Trzy porażki w partiach z zawodnikami posiadającymi światowy ranking. Najbardziej bolesna -  z Petrą Duskovą. Trzy godziny gry i prosty błąd w końcówce w remisowej pozycji. Bliski remisu był też w partii z Janem Terpstrą. Z niżej notowanymi zawodnikami punktów nie tracił. Wyjątek to remis ze Stanisławem Sroką, ale trzeba dodać, że właśnie zawodnik Kormorana Giżycko uzyskał w tym roku największe zyski punktowe do rankingu krajowego (+32!).

Edward Wójcik - zajął 35 miejsce - 10 pkt (3-4-2)

Sprawca największej niespodzianki I rundy. Remis z Romaszewskim to duży sukces (a mogło być jeszcze lepiej). Do normy na III kategorię trochę zabrakło, ale zanotował spore zyski rankingowe (+19).

Halina Jasińska - zajęła 42 miejsce - 10 pkt (3-4-2)

Występ na miarę możliwości. Niewielki wzrost rankingu. Tylko dwie porażki - obie z wyżej notowanymi rywalami.

Ryszard Jędrzejewski - zajął 57 miejsce - 8 pkt (3-2-4)

W normie. Niewielki wzrost rankingu. Cenna wygrana z Józefem Wyrzykowskim.

Paweł Wojciechowski - zajął 87 miejsce - 6 pkt (0-6-3)

Król remisów. Uzbierał ich aż sześć. Pytanie - na ile są one efektem jego twórczości warcabowej a na ile zdolności dyplomatycznych?

Wielka szkoda, że pozostali zawodnicy Hetmana nie skorzystali z okazji, by zaprezentować swe umiejętności na tle tak licznej w tym roku i mocnej stawki zawodników z całej Polski oraz gości zagranicznych.

Oto miejsca pozostałych zawodników reprezentujących Ziemię Lubelską:

15. Bogusław Mojzych (Orlęta Łuków), 45. Jerzy Maśko (Ikar Lublin), 59. Jan Samolej (DPS Popkowice), 79. Mirosław Duda (Start Lublin), 90. Stanisława Kałużna (Ikar Lublin).

Turniej w Firleju sędziował Konrad Bieżyca.

Koordynatorem imprezy był oczywiście prezes Hetmana Michał Czarski.

15.jpg

Od lewej: Leszek Stefanek, Roep Bhawanibhiek i Marcin Wocial.

Wyniki (results)

Galeria zdjęć (photos)

L.S.25.03.2017

Michał CZARSKI  i  Krzysztof  FURTAK  w  FINALE MP NiS !

Pełnym sukcesem zakończyła się wyprawa naszych zawodników na półfinałowy turniej Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Warcabach 100-Polowych, który w dniach 17-26 marca 2017r. rozegrano w Krynicy-Zdroju.

Z trójki reprezentantów Hetmana realne szanse na awans do finału miało dwóch warcabistów : Michał Czarski i Krzysztof Furtak.

Obaj nie zawiedli oczekiwań i zameldowali się w premiowanej awansem dziewiątce. Ponownie  zatem, po siedmiu latach, Hetman Lublin będzie w 12-osobowym finale reprezentowany przez trzech graczy (do wspomnianej wyżej dwójki dołączy zwolniony z udziału w półfinale Leszek Stefanek).

Bogdan Marszałek zakwalifikował się do krynickiego turnieju, zajmując drugie miejsce w ćwierćfinale w Lądku-Zdroju. Sam udział w półfinale był już dla niego sukcesem. Nasz zawodnik wypadł na miarę swoich możliwości. W stawce 45 uczestników uplasował się na 27 miejscu, uzyskując w 9 partiach osiem punktów. W pierwszej rundzie urwał punkt byłemu mistrzowi Polski Maksymilianowi Karczewskiemu!

Michał Czarski poniósł  jedną porażkę (w 3 rundzie z Andrzejem Jagiełą), ale szybko odrobił straty (wygrane w kolejnych rundach z Pawłowskim i Czechem) i już do końca kontrolował sytuację. Dorzucając jeszcze w przedostatniej rundzie zwycięstwo z Kuzielem postawił jakby pieczęć na udanym występie. Oprócz awansu wypełnił też pierwszą normę na kandydata!

Nieco więcej stresu przeżył Krzysztof Furtak, który również przegrał jeden pojedynek, ze swym imiennikiem Pichlakiem (także w 3 rundzie!), ale na plus wyszedł dopiero po 5 rundzie, co odbiło się niekorzystnie na wartościowaniu i, mimo skutecznego finiszu, do końca nie mógł być pewny swego.

Oto osoby, które wywalczyły awans do finału:

1. Andrzej Jagieła - 13 pkt, 2. Edward Twardy - 13, 3. Ryszard Biegasik - 12, 4. Ryszard Suder - 12, 5. Michał Czarski - 12, 6. Bernard Olejnik - 12, 7. Krzysztof Pichlak - 12, 8. Krzysztof Furtak - 12, 9. Mikołaj Fiedoruk - 12.

Listę rezerwowych tworzą w kolejności:

Maksymilian Karczewski, Tomasz Kuziel, Mieczysław Kaciotys, Antoni Ignatowski, Marek Maćkowiak, Dominik Kasperczyk i Mirosław Mirynowski.

Największą niespodzianką in minus była słaba postawa "etatowego" dotychczas finalisty Zenona Sitarza (dopiero 25 miejsce) oraz startującej z nr 1 Ewy Wieczorek (18 lokata).

O dużym niedosycie może mówić Edward Podczasik. Po czterech rundach miał już +2 (m.in wygrane z Maćkowiakiem i Sitarzem), by po trzech kolejnych remisach zakończyć turniej dwoma porażkami.

Jedynym debiutantem w finale będzie Krzysztof Pichlak (Jutrzenka Częstochowa).

Zawody w Krynicy-Zdroju sędziował Leszek Łysakowski.

Wyniki półfinału

L.S.


19.03.2017

 

XIII GRAND PRIX WILKOŁAZA NA MECIE


W sobotę, 18 marca 2017 roku w Zespole Szkół w Wilkołazie odbył się ostatni z zaplanowanych czterech turniejów XIII Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach 100-polowych.


Zwycięstwo w całym cyklu zapewnił sobie już wcześniej Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój). Walka toczyła się natomiast o dwa pozostałe miejsca na podium.

Stoczyli ją ze sobą Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) oraz zawodnik lubelskiego Hetmana Józef Bajdak. Mogąca pokrzyżować im szyki Anna Grodecka nie pojawiła się tym razem w Wilkołazie.

Wołczak w turnieju nr 4 był bezkonkurencyjny, wygrywając wszystkie 7 pojedynków, w tym oczywiście z najgroźniejszymi rywalami – Bajdakiem i Nesterakiem. Stał się w ten sposób pierwszym po Bajdaku warcabistą, który w Wilkołazie potrafił zdobyć w turnieju komplet punktów. Na 68 rozegranych zawodów sztuka ta udała się do minionej soboty tylko Bajdakowi (i to aż czterokrotnie!). Lublinianin zajął w ostatnich zawodach drugą lokatę i zapewnił sobie 3 miejsce w generalce. Tuż za nim sobotni turniej ukończył dość niespodziewanie 11-letni Tobiasz Weber (Libero Basznia Dolna) – triumfator ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych

Oto czołówka turnieju nr 4/4:

1. Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) – 14 pkt, 2. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 11, 3.Tobiasz Weber (Libero Basznia Dolna) – 10, 4. Wiktor Nesterak (Unia) – 9, 5. Dawid Mańczak (Libero) – 9, 6. Łukasz Malec (Libero) – 9, 7. Krzysztof Ciempiel (Ostrów-Kolonia) – 9, 8. Mateusz Sysak (Libero) – 9, 9. Patryk Żak (Libero) – 9, 10. Barbara Wójcik (Hetman) – 8. ... 13. Paweł Malarczyk – 7, 29. Paweł Wojciechowski – 2.

Grało 30 zawodników.


W całym cyklu Grand Prix zostało sklasyfikowanych 43 zawodników.

Oto czołowa „10” XIII Edycji GP Wilkołaza:

1. Wiktor NESTERAK (Unia) – 140 pkt , 2. Wojciech WOŁCZAK (Unia) – 135, 3. Józef BAJDAK (Hetman) – 123, 4. Łukasz MALEC (Libero) – 99, 5. Anna GRODECKA (Diagram Mińsk Mazowiecki) – 86, 6. Paweł MALARCZYK (Hetman) – 82, 7. Barbara WÓJCIK (Hetman) – 82, 8. Mariusz HUNEK (Lublin) – 79, 9. Krzysztof CIEMPIEL (Ostrów-Kolonia) – 72, 10. Dawid MAŃCZAK (Libero) – 71 .

Miejsca pozostałych zawodników Hetmana:

12. Michał Czarski – 67, 26. Paweł Wojciechowski – 23, 31. Joanna Irzyk – 11, 41. Stanisław Cholewa – 4.


Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Grodecka.

W kategorii do lat 13 triumfował Łukasz Malec a do lat 16 – Dawid Mańczak.


Bezpośrednio po zakończeniu turnieju nr 4 odbył się towarzyski mecz na 10 warcabnicach:

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE – WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE.

Wygrała faworyzowana drużyna gości 12:8.

W drużynie gospodarzy wystąpili m. in. Józef Bajdak (wygrał z Wiktorem Nesterakiem), Paweł Malarczyk (pokonał Dawida Mańczaka) i Barbara Wójcik (przegrała z Wojciechem Wołczakiem).


Najstarszym uczestnikiem cyklu GP był Jan Samolej z Zalesia (87 lat) a najmłodszym – pięcioletnia Nina Kalmuk (Orzeł Lubaczów).

Do zabawnej i niecodziennej sytuacji doszło podczas losowania nagród pocieszenia dla uczestników GP.

Nina miała za zadanie wylosować nagrody dla trzech osób spośród piętnastu biorących jeszcze udział w losowaniu. Najpierw wyciągnęła kapsel z numerkiem oznaczającym nagrodę dla Filipa Kalmuka, jej brata. Następnie los uśmiechnął się do ... Pawła Kalmuka, czyli jej taty.

Sędzia zawodów wymieszał teraz porządnie kapsle, po czym Nina wylosowała ostatniego szczęśliwca. Okazała się nim ... mama Niny – Monika Kalmuk.

Wniosek nasuwa się zatem oczywisty. W warcaby należy grać całymi rodzinami! To się naprawdę opłaca!.

1_1.jpg

Laureaci XIII Grand Prix Wilkołaza. Od lewej: Wołczak, Nesterak, Bajdak.

3_2.jpg

Nina Kalmuk, najmłodsza uczestniczka w historii Grand Prix Wilkołaza, w akcji.

Wyniki turnieju nr 4

Klasyfikacja końcowa XIII Grand Prix

L.S.­

­19.02.2017

WIKTOR   ZWYCIĘZCA


Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) został zwycięzcą trzeciego turnieju XIII edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych, wyprzedzając, podobnie jak w turnieju nr 2, Annę Grodecką (Diagram Mińsk Mazowiecki) i Józefa Bajdaka (Hetman Lublin).

Dzięki wczorajszemu triumfowi Wiktor zapewnił już sobie pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji cyklu GP.

O pozostałe miejsca na podium powalczą w ostatnich zawodach (18 marca) Bajdak, Grodecka oraz nieobecny w sobotę Wojciech Wołczak.

Turniej nr 3 zgromadził na stracie 29 osób. Ponownie zawitali do Wilkołaza przedstawiciele powiatu lubaczowskiego – młodzi zawodnicy Libero Basznia Dolna oraz Orła Lubaczów, należący do krajowej czołówki w swych kategoriach wiekowych.

Najmłodszą uczestniczką zawodów była Nina Kalmuk (5 lat) a najstarszym uczestnikiem Jan Samolej (87 lat).

Wiktor Nesterak okazał się w sobotę bezkonkurencyjny, prowadząc od startu do mety. Dopiero w ostatniej rundzie stracił punkt po remisie z Anną Grodecką. Wcześniej zmusił do kapitulacji m.in. Michała Czarskiego i Józefa Bajdaka.

Anna Grodecka przegrała tylko z Bajdakiem, pokonała natomiast w piątej rundzie Barbarę Wójcik a w szóstej bardzo szczęśliwie zainkasowała dwa punkty w partii z Mariuszem Hunkiem (wygrana na czas w przegranej pozycji).

Józef Bajdak pierwsze oczko stracił w 4 rundzie po remisie z Basią Wójcik a w następnej rundzie uległ Nesterakowi. W ostatnim pojedynku nie wykorzystał szansy na zajęcie drugiego miejsca w turnieju, tylko remisując z Czarskim.

Z podkarpackich młodzieżowców najlepiej spisał się Łukasz Malec, zwycięzca eliminacyjnego turnieju do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych. Wystartował nieszczególnie (m.in. porażki z Mariuszem Hunkiem i Patrykiem Żakiem), ale popisał się skutecznym finiszem (wygrane z Barbarą Wójcik i Dawidem Mańczakiem).

Niezły występ zanotowała piąta w tabeli Barbara Wójcik a także trenujący z Hetmanem Mariusz Hunek, który zajął szóstą lokatę.

Najlepszy występ w tej edycji zaliczył Michał Czarski, który uległ tylko zwycięzcy turnieju Nesterakowi a w ostatniej rundzie zremisował z Bajdakiem.

W turnieju warcabowym zadebiutował zawodnik Hetmana Stanisław Cholewa i .... został pierwszym liderem sobotnich zawodów (w pierwszej rundzie dostał 2 pkt za pauzę).


Czołówka turnieju nr 3/4:

1. Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) – 13 pkt, 2. Anna Grodecka (Diagram Mińsk Maz.) - 11, 3. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 10, 4. Łukasz Malec (Libero Basznia Dolna) – 10, 5. Barbara Wójcik (Hetman) – 9, 6. Mariusz Hunek (Lublin) – 9, 7. Maciej Kisyk (Libero) – 9, 8. Michał Czarski (Hetman) – 9, 9. Mateusz Sysak (Libero) – 9, 10. Dawid Mańczak (Libero) – 8.

... 25. Paweł Wojciechowski (Hetman) – 5, 28. Stanisław Cholewa (Hetman) – 4.

Normę na IV kategorię warcabową wypełniła Monika Kalmuk (Stare Oleszyce).

Przed ostatnimi zawodami sytuacja w czołówce wygląda następująco (w nawiasie wynik do poprawienia):

1. Wiktor Nesterak – 140 pkt (43), 2. Józef Bajdak – 116 (36), 3. Anna Grodecka – 86 (-), 4. Wojciech Wołczak – 85 (-), 5. Mariusz Hunek – 79 (24), 6. Łukasz Malec – 69 (-), 7. Michał Czarski – 67 (18), 8. Jan Dudziak – 66 (15), 9. Paweł Malarczyk – 65 (-), 10. Mieczysław Fac – 60 (17), 11. Barbara Wójcik – 59 (-), 12. Krzysztof Ciempiel – 57 (12).

55.jpg

Partia debiutantów - Stanisława Cholewy (z prawej) i Sławomira Wójciaka.

66.jpg

Pojedynek na szczycie: Wiktor Nesterak - Anna Grodecka.

L.S.


15.01.2017

W WILKOŁAZIE ZMIANA LIDERA


Wiktor Nesterak wygrał drugi turniej XIII Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych, który odbył się 14 stycznia 2017 roku w sali  Zespołu Szkół w Wilkołazie.

Zawodnik horynieckiej Unii został nowym liderem cyklu, zmieniając na prowadzeniu swego klubowego kolegę Wojciecha Wołczaka.

Nesterak stracił tylko dwa punkty po remisach z Anną Grodecką (2 miejsce) i Józefem Bajdakiem (3 miejsce).

Fortuna wyraźnie nie sprzyjała tym razem zwycięzcy pierwszego turnieju – Wołczakowi. Najpierw, w trzeciej rundzie, doprowadził do wygranej pozycji z Pawłem Malarczykiem, po czym wpadł na prostą kombinację i tylko niedokładnej grze i ugodowej postawie przeciwnika zawdzięcza uratowanie remisu. W następnej partii, z Nesterakiem, historia powtórzyła się, ale już z gorszym dla niego skutkiem. Mając kamienia przewagi, popełnił w końcówce błąd pozycyjny, który kosztował go utratę dwóch punktów.

Oprócz zwycięzcy turnieju bez porażki ukończyła też zawody Anna Grodecka (trzy remisy).

Faworyt Hetmana, Bajdak, mimo porażki z Wołczakiem, zdołał zająć miejsce na najniższym stopniu podium.

Dalekie lokaty zajęli czołowi zawodnicy Hetmana Lublin – Malarczyk i Michał Czarski. Częściowym usprawiedliwieniem dla nich może być fakt, że nie mieli za bardzo szczęścia w kojarzeniu. Po obiedzie (w ostatnich dwóch rundach) jako jedyni nie zdobyli żadnego punktu.

Na pocieszenie trzeba zauważyć, że gdyby o kolejności miejsc decydował solkoff (punktacja pomocnicza), turniej wygrałby Czarski (47) przed Malarczykiem (45).

W przeciwieństwie do naszych zawodników o korzystnym kojarzeniu mogą mówić Jan Dudziak (5 miejsce) i Krzysztof Ciempiel (6 miejsce). Temu ostatniemu w zajęciu wysokiego miejsca nie przeszkodziła nawet pauza.

W zawodach wziął udział, po raz pierwszy w tej edycji GP, wójt gminy Wilkołaz Paweł Głąb i uzbierał aż 16 pkt GP (rekord życiowy).


Oto czołówka turnieju nr 2/4:

    1.Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) – 12 pkt, 2. Anna Grodecka (Diagram Mińsk Mazowiecki) – 11 pkt, 3. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 10 pkt, 4. Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) – 10 pkt, 5. Jan Dudziak (Opole Lubelskie) – 8 pkt, 6. Krzysztof Ciempiel (Ostrów-Kolonia) – 8 pkt.

Miejsca pozostałych zawodników Hetmana Lublin:

7. Paweł Malarczyk (7 pkt), 11. Michał Czarski (6 pkt), 14. Paweł Wojciechowski (4 pkt), 15. Joanna Irzyk (3 pkt).


Czołówka po 2 turniejach:

1. Wiktor Nesterak – 91 pkt, 2. Wojciech Wołczak – 85, 3. Józef Bajdak – 76, 4. Paweł Malarczyk – 65, 5. Jan Dudziak – 51, 6. Mariusz Hunek – 49 , 7. Anna Grodecka – 43, 8. Krzysztof Ciempiel – 41, 9. Michał Czarski – 41, 10. Mieczysław Fac – 40, 11. Paweł Pelc – 33, 12. Łukasz Malec – 33 .

Sklasyfikowanych jest 37 osób.

Wyniki turnieju nr 2

Turniej nr 3 odbędzie się 18 lutego 2017r.

11_1.jpg

Pojedynki IV rundy.

 

L.S.02.01.2017

 

PODSUMOWANIE 2016 ROKU


Minął kolejny udany dla warcabistów Hetmana rok.


Nasi zawodnicy wzbogacili klubowy medalowy skarbiec o następne krążki.


Za największe osiągnięcie minionego roku należy uznać brązowy medal wywalczony przez Józefa Bajdaka podczas rozegranych w Korbach (Niemcy) Mistrzostw Europy Weteranów w grze błyskawicznej w kategorii powyżej 60 lat.

W Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących, podobnie jak w poprzednim roku, zdobyliśmy trzy medale.

Mistrzynią Polski Kobiet została po raz pierwszy Barbara Wójcik.

Wicemistrzem Polski został po raz siódmy Leszek Stefanek.

Srebrny medal Drużynowych MP po raz czwarty zdobył Hetman Lublin

(w składzie: Halina Jasińska, Michał Czarski, Krzysztof Furtak i Leszek Stefanek).


W roku 2016 sekcja warcabowa Hetmana poszerzyła się o 4 nowe osoby. Z klubu KoMar Piekary Śląskie pozyskaliśmy Halinę Jasińską , Ryszarda Jędrzejewskiego i Bogdana Marszałka a wychowanek Hetmana Paweł Wojciechowski wyrobił wreszcie licencję zawodniczą.


Cztery osoby wypełniły normy na wyższe kategorie warcabowe:

Barbara Wójcik – pierwsza norma na K (Finał IMP NiS Kobiet, Wągrowiec);

Krzysztof Furtak – pierwsza norma na I (Półfinał IMP NiS, Krynica-Zdrój);

Halina Jasińska – zdobyta II kategoria (Półfinał IMP NiS Kobiet, Olsztyn);

Bogdan Marszałek – zdobyta III kategoria (Ogólnopolski Turniej NiS, Pobierowo).


Ogółem zawodnicy Hetmana startowali w roku 2016 w 25 zawodach warcabowych różnej rangi.

Liczba osobo-startów wyniosła 69.

Przynajmniej jeden start zaliczyło 16 osób, w tym dwie osoby nieposiadające jeszcze licencji zawodniczej.

12 osób rozegrało partie liczone do rankingu krajowego. Najwięcej takich partii zagrała Halina Jasińska (aż 94).

Największe zyski rankingowe (w porównaniu z rokiem ubiegłym) osiągnęła Barbara Wójcik (+ 50 pkt). Sporo zyskali też Krzysztof Furtak i Ryszard Jędrzejewski (po + 40).

Najwięcej stracił Michał Czarski (- 29).

Na liście rankingowej A znajduje się 12 zawodników Hetmana Lublin, w tym 5 osób w pierwszej setce.

Trzy osoby znajdują się na liście B (rozegrały mniej niż 30 ocenianych partii).

Pięć osób jest na liście C (w ciągu ostatnich 3 lat nie rozegrały one żadnej partii rankingowej);

Cztery osoby nie posiadają jeszcze rankingu (rozegrały mniej niż 9 ocenianych partii).


Na dzień 1 stycznia 2017 roku licencję zawodniczą posiadają 24 osoby zrzeszone w sekcji warcabowej Hetmana Lublin.

Starty 2016

Statystyki indywidualne

L.S.


 
­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014 ­ ­

2015

2016


­