Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­­11.04.2024

PÓŁFINAŁ KOBIECY BEZ NIESPODZIANEK


W Krynicy-Zdroju rozegrano półfinałowy turniej XXVIII Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


39 zawodniczek rywalizowało o 9 przepustek do finału, który odbędzie się w czerwcu w Ustce.

Wśród startujących znalazły się dwie przedstawicielki Hetmana Lublin – Barbara Wójcik i Halina Jasińska.

Basia była faworytką do awansu i zadanie wykonała bez większego problemu. W 9 partiach uzyskała 12 pkt (4 zwycięstwa, 4 remisy oraz 1 porażka ze zwyciężczynią turnieju) i uplasowała się na najniższym stopniu podium. Wyprzedziły ją tylko Grażyna Skonieczna i Barbara Wentowska.


Słabiej poszło Halinie, która grywała już w finałowych zawodach. Tym razem nie włączyła się do walki o awans. Z dorobkiem 7 pkt zajęła dopiero 35 lokatę.


Miejsca premiowane awansem wywalczyły:


1. Grażyna Skonieczna (Syrenka Warszawa) – 15 pkt, 2. Barbara Wentowska (Jantar Gdańsk) – 13 pkt, 3. Barbara Wójcik (Hetman Lublin) – 12 pkt, 4. Dorota Szela (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 5. Teresa Bonik (Jantar Gdańsk) – 12 pkt, 6. Helena Poliniewicz (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 7. Jadwiga Mróz (Atut Nysa) – 11 pkt, 8. Irena Ostrowska (Atut Nysa) – 11 pkt, 9. Irena Wnuk (Sudety Kłodzko) – 11 pkt.


Również po 11 pkt uzbierały trzy kolejne zawodniczki, wielokrotne finalistki MP:

10. Maria Górzna, 11. Władysława Jakubaszek i 12. Barbara Kacprzak.

W tym roku muszą zadowolić się jedynie rolą rezerwowych.

Bliska awansu była ubiegłoroczna finalistka Elżbieta Jagieła. Po 7 rundach warcabistka Podkarpacia Przemyśl (13 nr startowy) pozostawała bez porażki, mając 10 pkt (+3), ale w ostatnich dwóch partiach nie poprawiła już swego dorobku i ostatecznie zajęła 13 miejsce.


Stawkę finalistek uzupełnią ubiegłoroczne medalistki: Barbara Gołębiowska-Fryga (Atut Nysa), Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) i Teresa Borowiec (Podkarpacie Przemyśl).


Wyniki tegorocznego półfinału w Krynicy-Zdroju nie są niespodzianką.

Tylko dwie zawodniczki z czołowej dziewiątki (Skonieczna i Wnuk) nie posiadają w dorobku medalu indywidualnych MP a wszystkie warcabistki z czołowej trzynastki znają już smak gry w finale.


L.S.


14.03.2024

 

­PÓŁFINAŁ PEŁEN NIESPODZIANEK


W dniach 6-14 marca 2024 roku w Giżycku rozegrano półfinałowy turniej XXVIII Mistrzostw Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych.


W stawce 41 osób walczących o 9 przepustek do finału znalazło się trzech przedstawicieli Hetmana Lublin: Krzysztof Furtak, Bogdan Marszałek i Ryszard Jędrzejewski.


Nasi reprezentanci wypadli – niestety – poniżej oczekiwań.


Krzysztof Furtak był naszym kandydatem do awansu. Wystartował przyzwoicie. Po trzech rundach miał 5 pkt, ale w pozostałych sześciu dorzucił do swego dorobku tylko kolejne 5, ponosząc aż trzy porażki - z Mieczysławem Kaciotysem, Antonim Lewkiem i w ostatniej rundzie z Edwardem Twardym. Jak się okazało – remis w ostatniej partii dałby mu awans.

Nasz zawodnik nie zdołał powtórzyć sukcesu koleżanki klubowej Barbary Wójcik, która w ubiegłym roku zajęła w półfinale „męskim” czwarte miejsce, pewnie awansując do finału.

Krzysztof z dorobkiem 10 pkt (4 zwycięstwa, 3 porażki, 2 remisy) zajął 13 miejsce i jest dopiero czwartym rezerwowym.


Bezbarwny występ zaliczył Bogdan Marszałek. W 2022 roku zdobył w półfinale 10 pkt, rok temu 9 pkt a teraz 8 pkt. Jeszcze po sześciu rundach był ‘na plusie”, ale w ostatnich trzech partiach dopisał do swego dorobku tylko 1 pkt i ostatecznie wylądował dopiero na 32 miejscu (2 zwycięstwa, 3 porażki, 4 remisy).


W Giżycku zagrał również Ryszard Jędrzejewski, który zajął 38 miejsce z dorobkiem 6 pkt ( 2 pkt za pauzę oraz 4 pkt po szybkich remisach z zawodnikami z końca tabeli).


Turniej w Giżycku sypnął niespodziankami.

Półfinał wygrał dość nieoczekiwanie najwszechstronniejszy zawodnik Stowarzyszenia Cross Mieczysław Kaciotys (5 nr startowy) a podium uzupełnili warcabiści, którzy dawno już przekroczyli siedemdziesiątkę.

Antoni Lewek i Antoni Ignatowski (bo o nich mowa) są jak wino – im starsi tym lepsi.

O ile jednak drugi z Antonich grywał już w finałach a w roku 2020 (pandemiczny finał rozgrywany systemem szwajcarskim) był nawet piąty w MP NiS, o tyle pierwszy Antoni będzie absolutnym debiutantem w finale. W Giżycku startował z nr 18 i trudno było stawiać na jego awans. Zawodnik WiM Olsztyn poniósł tylko jedną porażkę (w drugiej rundzie ze zwycięzcą turnieju) a w ostatnich 4 partiach zdobył aż 7 pkt i już przed finałową rundą mógł świętować sukces, podobnie jak drugi Antoni, który zaczął od dwóch zwycięstw, potem dorzucił jeszcze jedno a w całym turnieju nie poniósł porażki.

Oprócz czołowej trójki na rundę przed końcem pewni awansu mogli być też Tomasz Kuziel, Andrzej Sargalski i Michał Ciborski.

O pozostałe trzy przepustki walczyło jeszcze w ostatniej odsłonie dziesięciu zawodników.

Najbliżej celu był Edek Twardy, któremu wystarczał remis w partii z naszym Krzysiem Furtakiem. Edek wygrał i pogrążył naszego zawodnika. Jak się potem okazało, remis w tej potyczce zapewniłby awans obu graczom.

Szansy nie zmarnował też etatowy finalista Bernard Olejnik, który uporał się z Dariuszem Sienkiwiczem, kolejną pozytywną niespodzianką tego turnieju.

Wydawało się, że ostatnie wakujące miejsce w finale zajmie Mikołaj Fiedoruk, ale nie zdołał on przełamać oporu Jerzego Hołdernego i mógł już jedynie liczyć na remis w partii dwóch zawodników Zrywu Słupsk – Jana Biskupskiego i Mirosława Mirynowskiego. Zwycięzca tego pojedynku zapewniał sobie udział w finale. Partia ta trwała najdłużej. Wygrał Biskupski i będzie on drugim obok Lewka debiutantem w 12-osobowym finale.

Niespodzianką in plus jest też występ innego zawodnika ze Słupska – Andrzeja Majchera, który do końca liczył się w walce o awans.


Oprócz pozytywnych niespodzianek były też negatywne.

Spore rozczarowanie mogą odczuwać zwłaszcza: ubiegłoroczny zwycięzca półfinału Wojciech Woźniak, Jerzy Dzióbek, Mikołaj Fiedoruk, Ryszard Pawłowski, Wacław Morgiewicz, Krzysztof Furtak a także samodzielna liderka po 3 rundach Ewa Wieczorek (tylko 4 pkt w ostatnich 6 partiach).


Oto osoby, które awansowały do finału:


1. Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) – 13 pkt, 2. Antoni Lewek (Warmia i Mazury Olsztyn) – 13 pkt, 3. Antoni Ignatowski (Jaćwing Suwałki) – 12 pkt, 4. Andrzej Sargalski (Łuczniczka Bydgoszcz) – 12 pkt, 5. Edward Twardy (Syrenka Warszawa) – 12 pkt, 6. Tomasz Kuziel (Łuczniczka Bydgoszcz) – 12 pkt, 7. Bernard Olejnik (Warmia i Mazury Olsztyn) – 12 pkt, 8.Michał Ciborski (Jutrzenka Częstochowa) – 12 pkt, 9. Jan Biskupski (Zryw Słupsk) – 11 pkt.


Po 10 pkt uzyskali:

10. Ewa Wieczorek, 11. Mikołaj Fiedoruk, 12. Andrzej Majcher, 13. Krzysztof Furtak, 14. Dariusz Sienkiewicz, 15. Jerzy Hołderny, 16. Zygmunt Myszka.


Stawkę finalistów uzupełnią ubiegłoroczni medaliści: Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl), Leszek Stefanek (Hetman Lublin) i Józef Tołwiński (Victoria Białystok).


Najwięcej punktów rankingowych zyskali: Dariusz Sienkiewicz (+42) i Antoni Lewek (+36).

Największe straty rankingowe ponieśli: Wacław Morgiewicz (-30) i Antoni Niewiński (-27).


Różnice rankingowe zawodników Hetmana:


Krzysztof Furtak (+1),

Bogdan Marszałek (-10),

Ryszard Jędrzejewski (-12).


Półfinał w Giżycku rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Tempo gry – 80 minut + 1 minuta na ruch,

Sędziował Jan Chrząszcz z Janikowa.


L.S.



09.02.2024

III KATEGORIA DLA RYSZARDA JĘDRZEJEWSKIEGO

 

W dniach 27 grudnia 2023 – 3 stycznia 2024 w Sękocinie Starym k. Warszawy odbył się Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych Słabowidzących w warcabach stupolowych.

 

W zawodach wzięło udział 42 warcabistów. Hetman Lublin reprezentowali: Ryszard Jędrzejewski i Paweł Wojciechowski.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

Zwyciężył z dorobkiem 13 pkt Jan Biskupski (Zryw Słupsk) , który o dwa oczka wyprzedził Bernarda Olejnika (Warmia i Mazury Olsztyn). Trzecie miejsce zajął Ryszard Rewoliński (Kaszub Wejherowo) - 10 pkt.

Wysokie, siódme miejsce, zajął startujący z nr 16 Ryszard Jędrzejewski, który zgromadził 9 pkt (3 zwycięstwa, 3 remisy i 1 porażka). Nasz zawodnik aż o 21 pkt poprawił krajowy ranking, a co najważniejsze, po 10 latach starań, podwyższył swą kategorię warcabową z czwartej na trzecią.

Po dłuższej przerwie w warcabowej rywalizacji wziął udział drugi z naszych reprezentantów Paweł Wojciechowski. Jego występ nie był, niestety, tak udany jak klubowego kolegi. Rozpoczął od pięciu porażek i dopiero w ostatnich dwóch rundach zdołał uratować twarz, odnosząc dwa zwycięstwa.. Wystarczyło to do zajęcia 40 lokaty. Pewną rekompensatą dla Pawła może być fakt, że w aż sześciu z siedmiu rozegranych partii miał przyjemność konkurować z przedstawicielkami płci pięknej.

L.S.


02.01.2024

BILANS ROKU 2023


W roku 2023 w 16 zawodach różnej rangi wystartowało siedmioro warcabistów Hetmana Lublin spośród dwudziestu, które posiadają licencję zawodniczą.


Dwoje naszych zawodników, jako członkowie kadry narodowej Stowarzyszenia Cross, reprezentowało Polskę w turniejach międzynarodowych.

W lutym w Julinku k. Warszawy w Mistrzostwach Europy Weteranów (50+) startowała Barbara Wójcik, która uplasowała się na 3 miejscu wśród kobiet i zdobyła brązowy medal.


Na przełomie kwietnia i maja w podparyskim Drancy odbyły się I Mistrzostwa Świata Amatorów.

Grający w nich Leszek Stefanek uplasował się w połowie stawki 84, w większości pełnosprawnych uczestników.,


W sierpniu w Sękocinie Starym k. Warszawy odbyły się po egidą Światowej Federacji Warcabowej (FMJD) I Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych. W tych prestiżowych zawodach brali udział m. in. Barbara Wójcik i Leszek Stefanek.

Basia zajęła w grze klasycznej 6 miejsce wśród kobiet słabowidzących a w turnieju gry szybkiej (rapid) triumfowała, zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni świata.

Leszek był piąty w grze klasycznej a czwarty w grze szybkiej wśród mężczyzn słabowidzących.


W turniejach rangi Mistrzostw Polski zawodnicy Hetmana zdobyli dwa medale.

W czerwcu w Sękocinie Starym w Finale IMP NiS drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Leszek Stefanek.


W listopadzie w Ustce w Drużynowych MP NiS ekipa Hetmana zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Barbara Wójcik, Leszek Stefanek, Krzysztof Furtak i Bogdan Marszałek.


Inne godne odnotowania sukcesy naszych reprezentantów w ubiegłym roku to:

czwarte miejsce Barbary Wójcik w półfinale męskim NiS w Krynicy-Zdroju i awans do finału,

zwycięstwa Bogdana Marszałka w turniejach NiS we Władysławowie i Wólce Milanowskiej


Oprócz wymienionej wyżej czwórki w zawodach warcabowych wystartowali również

Halina Jasińska (5 turniejów), Henryk Gadzała (2 turnieje) i Ryszard Jędrzejewski (2 turnieje).

Starty 2023

Statystyki indywidualne 2023

L.S.




 

­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014

2015­

2016

2017

­2018

2019

2020

2021

2022

­2023

­ ­